Publicerad
Bild: Räddningstjänsten Mälardalen
Klockan 15:00 på måndag kommer MSB testa utomhuslarmet VMA, också kallat för Hesa, Fredrik. Signalen kontrolleras 4 gånger per år för att se till att den fungerar.
Utomhuslarmet Viktigt meddelande till allmänheten, eller VMA, är ett varningssystem som används vid olyckor, allvarliga händelser och störningar i viktiga samhällsfunktioner. Med tanke på omvärldssituationen vill vi betona att måndagens signal bara är ett test.
Trots omvärldssituationen kommer det inte ske något avbrott utan testerna kommer att genomföras som vanligt 4 gånger per år. De genomförs alltid klockan 15.00 den första helgfria måndagen. Under 2022 testas signalen följande datum:
Läs mer om hur de olika larmen låter och vad du gör om signalen hörs i skarpt läge på krisinformation.se
Klicka här för att komma till Krisinformation.se
Kontakt för den här sidan:
Senast uppdaterad:
Kontakt
Ullvigymnasiet
731 85 Köping
Telefon: 0221-254 10
ullvigymnasiet@koping.se
Translate
För anställda